8. 6. 2016

jak se nezbláznit z dětského oblečení

Když máte děti, máte většinou HORY oblečení! .. někteří maniaci tedy i pohoří .. u nás jsou to takové středně velké Beskydy.
Nemám pocit, že bych děti nějak přehnaně oblékala do krásného nebo měli mít vše sladěné. Jsem občas ráda že najdu oblečení ve kterém nevypadají že by zrovna utekli z blázince a někdy mají tak krásné kousky, že bych byla nerada aby z nich vyrostli a já na ně zapoměla  ( a pak jen psala do prodejních inzerátů klasickou větu: triko je nenošené, nestihli jsme vynosit, zapoměla jsem ho ve skříni).
Což se u Vilíka stávalo docela často.

Teď jsem se rozhodla s tím u Dó zatočit a všechno oblečení které je ji zatím velké roztřídit a uklidit, ať ani kousek nepříjde nazmar. Kalhoty jsou od toho aby se jim ošoupaly kolena a ne aby je děti nosili jen v neděli k babičce, žejo!
---
K nakupování oblečení - nakupuju jen to nejnutnější nové. Prakticky jen kukly a funkční oblečení. Spoustu věcí podědíme a spoustu oblečení nakupuju v internetových sekáčích při výprodejích. Např. brumla.cz nebo laclik.cz mají občas velké výprodeje a trička nebo tepláky pořídíte i za desetikačku. Tak nakoupím třeba i tři velikosti navíc do zásoby  nemusím pak nic řešit. Jen sáhnu do krabice a vylovím nový kousek, když už starý bude malý.

Zásadní věc je taky kategorie oblečení ze kterého už mladší vyrostlo (nebo starší a mladší to nebude dědit ): hned s tim pryč!
Já mám ve skříni na chodbě dvě velké bedny - do jedné dávám věci na prodej a do druhé ty věci přesouvám když je hodím na internet na prodej. Já vím, pro hromadu matek scifi, je s tím děsně práce. Ale pořád to můžete hodit na obr hromadu a prodat jako velkou sadu nebo odvézt např. do Klokánu nebo darovat jiné mámě v okolí. Co se mi nechce fotit, naplním obr tašky a rozdám. 

---
můj postup pro třídění: 
1. všechno .. ale opravdu všechno oblečení nanosit na jednu hromadu. Tohle nejde dělat postupně. 
2. vyčlenit prostor kam budu ukládat roztříděné oblečení - já uklidila skříňku v rohu obváku ( tu jsem kdysi koupila ve zlevněném koutku v IKEA asi za 800,-  )
3. krabice OZNAČIT!!! .. bez toho to fungovat nebude, věřte mi

Samotné třídění trvalo asi půl hodinky i s tím že mi asistovaly obě děti .. takže žádné výmluvy. A prostor taky najde každý.V polici nad dvířkama budou pravděpodobně krabice na čepice a rukavice - jedna krabice letní ( šátečky, kšiltovky, kloboučky ), jedna zimní ( čepice, kukly, rukavice, šály ).


V dětském pokoji má Dó své čtyři šuplíky ( ikea systém Stuva )

1. ponožky, čepice aspol.
2. trička a body
3. kalhoty, tepláky, punčocháče, sukně, šaty 
4. mikiny, vesty, bundy


Trička a body třídím na krátký rukáv vzadu a dlouhý rukáv vepředu - tím odpadá hrabošení a rozhazování při hledání. Zásadně dětské nežehlím ( proč, když to hned poblinká .. ).


Vilík má tři šuplíky, oblečení už si bere sám podle obrázků, takže bugr tam trošku je.

1. mikiny a pyžama
2. trika
3. kalhoty, tepláky, ponožky, slipy

Obrázky jsem namalovala a zalaminovala a už skoro rok to funguje a obsluhuje se sám.


Občas mám pocit že točení dětského oblečení je nekonečné. Zvlášť při dvou dětech. Když si vezmu kolik ,,kategorii" oblečení doma máme .. no.. matky jsou hrdinky! :D

- Vilik male - prodej
- Vilik nosi
-Vilik velké
-Do male - prodej
-Do nosi
-Do velké

Moje kategorie oblečení:
- nosím ven
- vypadá to hrozně ale doma ještě unosím
- do toho snad někdy zhubnu. ha ha. naivní.

---

2 komentáře:

 1. Jj, taky mám kategorii krásných kousků v krabici, které jsou v kategorii "do nich po porodu opět zhubnu" a zatím se to za dva roky nějak nepodařilo :-)

  OdpovědětSmazat
 2. překvapilo mě že je kategorií tak málo :D
  Jednička - doroste
  Jednička - nosí
  Jedničce už malé, na Dvojku (kluk) moc růžové, Trojka ještě nedorostla
  Dvojka doroste
  Dvojka nosí
  Dvojka malé ale dědí Trojka
  Trojka doroste (ne vždy kus zároveň spadá do některé předchozí kategorie)
  Trojka nosí
  Malé ale ještě nekončíme :D
  Já mám jedny kalhoty, tři sukně a pár triček, muž nápodobně.

  A k tomu boty - holiny, sandály, tenisky, bačkory (no dobře, pantofle k bazénu, doma je nenosíme), zimní koupené na poslední víkend mrazu (jo, do podzimu z nich vyroste, ale co kdyby....) :D

  OdpovědětSmazat

Moje tipy z lékárny!

Nikdy bych nevěřila že zrovna já kývnu na spolupráci s lékárnou. Nojo, pak mi to ale přišlo jako skvělý nápad .. co jiného by mě dokopalo...