17. 11. 2017

kniha Jak vychovat úžasné dítě podle principů montessori

Konečně vyšla v češtině komplexní  kniha, která dokáže většině rodičů objasnit, o čem vlastně montessori je. A můžu ji s čistým svědomím doporučit opravdu všem - rodičům, babičkám, pedagogům, opravdu je tam základ, který by měli znát všichni, kterým tento princip příjde smysluplný (nebo jej naopak  vůbec nechápou a rádi by ten smysl našli :))


Knihu napsal Tom Seldin, což je prezident Nadace Montessori a v knize (která má 280 stran!) vysvětluje co je to vlastně to montessori, jak se vyznat v tom co zamýšlela Marie Montessori v kontrastu s tím, co se na nás valí z internetu, televize a jiných médií.

Kniha obsahuje základní pojmy typu senzitivní období, připravené prostředí, jak upravit dětský pokoj, jak vybírat nebo vyrábět pomůcky, pozorování dítěte, podpora smyslů, jak podpořit dítě v samostatnosti nebo jak začít se čtením, psaním nebo počítáním.

Kniha je protkána praktickými poznámkami o tom jak vše uvést do praxe a spoustu podrobných návodů na činnosti s dětmi.


Kniha se dělí na šest kapitol:

Proč montessori?  (co je montessori, senzitivní období, dětský pokoj, pozorování dítěte,..)
Objevujeme svět všemi smysly (smyslová vnímavost, košík pokladů, smyslové aktivity,..)
Nech to na mně (pomoz mi, abych to dokázal sám, práce a hra, oblékání, pomoc v domácnosti,..)
Život v harmonii (zvládání záchvatů vzteku, osobnost dítěte, řešení konfliktů, děti a elektronika,.. )
Zkoumáme svět kolem sebe (děti jsou malí vědci, práce na zahradě, v lese, sbírka přírodnin, hry, odlišné kultury, montessori oslava narozenin,..)
Nejlepší čas na učení ( psaním ke čtení, první kroky v matematicke, vědecké pokusy,..)
Doufám že vás minimálně fotky navnadily a po knize se minimálně podíváte. Opravdu ji nemám co vytknout (krom úvodního obalu který se mi vůbec nelíbí :)). Jsou tedy určité věci které jako kontaktní rodič dělám jinak (např. uspávání) ale to je o každém, aby si vybral z knihy to, co zrovna vyhovuje jemu a jeho dítěti.
-
Navíc je v knize seznam aktivit podle věku, což jen tak někde nenajdete! 
( od narození, od 6m, od 12m, od 18m, od dvou let, od tří let, od čtyř let)

----

A pokud budete knihu objednávat přímo od Slovartu (KLIK) - tak přihoďte tři pracovní sešity o kterých jsem psala zde - KLIK.1 komentář:

  1. I ten název je hrozný. Úžasné jsou přeci všechy děti, no ne? :) Nicméně jsem objednala, tak jsem zvědavá.

    OdpovědětSmazat

Moje tipy z lékárny!

Nikdy bych nevěřila že zrovna já kývnu na spolupráci s lékárnou. Nojo, pak mi to ale přišlo jako skvělý nápad .. co jiného by mě dokopalo...