9. 4. 2018

Labyrinth a Osadníci ve verzi JUNIOR

LABYRINTH JUNIOR 


Začátkem ledna jsme obohatili naši sbírku deskovek o Labyrinth a Osadníky ve verzi pro děti. Osadníky hrajeme v dospělé verzi často u babičky, proto jsme byli rádi, že existuje verze Junior, aby se Vilík mohl aktivně zapojit. Dospělá verze mi příjde pro děti opravdu těžká. 
Labyrinth si vybral Vilík sám, protože prostě auťáci.. no. A taky to tak dopadlo -  Labyrinth je fajn, ale není to taková srdcovka, jako Osadníci. V poměru her 1:10 pro častější hru Osadníků.  Labyrinth má výhodu, že trvá poměrně krátce - za 15 min je většinou dohráno. Osadníky, pokud hrajeme ve čtyřech, jsme schopni natáhnout na hodinku, ale většinou trvá hra 30-45 min. 


Labyrinth: součástí balení je herní deska, 17 karet s cestami, 4 figurky a 12 žetonů aut 
Principem je posunovat karty cestami v labyrintu aby vznikaly nové a tím nasbírat co nejvíce žetonů s auty, ke kterým se musíte dostat. 

16 karet vždy patří do hracího pole, jednou kartou navíc se posunuje (vsune se karta z boku do hrací desky - na protilehlé straně se vysune další karta) a tím ovlivňuje směr cesty k autům, ke kterým se hráči snaží dostat. 

Pokud se nejstarší hráč (rodič) snaží hru držet rovných liniích, hra je mnohem svižnější, baví menší děti víc - vše je plynulejší, hra je rychlejší a může být za chvíli hotovo. Ve třech občas téměř nedohratelné, pokud si trošku hráči vzájemně nevypomůžou. Nedovedu si moc představit hru ve čtyřech lidech - já se ráda neúčastním a tatínek hraje dobrovolně s dětmi sám :)


OSADNÍCI Z CATANU JUNIOR

Hra je oficiálně pro 6+ ale pro děti zvyklé na deskovky klidně před pátým rokem s přehledem.


 Osadníci: herní plán, návod, 90 karet se surovinami, 28 doupat, 28 lodí, figurka černého piráta, 16 bonusových kartiček s papouškem a 4 karty s přehledem + kostka.

Každý hráč si vybere svou barvu a nachystá si svá doupata a lodě. Následně se snaží pomocí hodu kostky a taktiky sesbírat co nejvíc surovin, aby mohl koupit prostor v moři pro další doupata a další lodě. Hra končí, když máte všechny své ,,figurky" na herní desce. 
Občas Vilíka podezřívám, že ho hra baví právě pro tu kooperaci - v případě potřeby měnit s ostatními hráči suroviny nebo taktizovat, kam postavit doupě aby měl co nejvíc surovin a ostatní ne :)

Hrací deska má dvě strany - jedna je určena, pokud hrají jen dva hráči, na druhé straně je hra pro 3-4 osoby.  Jako velké plus beru, že jsou kartičky i desky u obou her opravdu pevné - děti nelámou, nepřehýbají se, drží se dobře a vypadají perfektně i po velmi častém hraní.
Zase a pořád ale u všech deskovek přemýšlím, proč nejsou náhradní figurky součástí balení. Na jednu stranu nás to nutí neustále figurky i žetony přepočítávat, na druhou stranu si říkám .. safra, co budeme dělat až se nám něco ztratí?? :))
---
Osadníky i Labyrinth koupíte zde - KLIK

2 komentáře:

  1. S figurkama souhlasim u nas chybi jedna v carcassonne pro deti a je to nestastny :( jinak taky super hra ;) hezky den Radana

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Zkoušela jste psát výrobci? Jsou firmy, které bez problému pošlou náhradní kousky zdarma..

      Smazat

Moje tipy z lékárny!

Nikdy bych nevěřila že zrovna já kývnu na spolupráci s lékárnou. Nojo, pak mi to ale přišlo jako skvělý nápad .. co jiného by mě dokopalo...