25. 6. 2018

PRINCEZNY u nás doma..


Nějak jsem to nečekala tak rychle, ale je to tady. Postupně obměňujeme náplň knihovny - vyřazujeme knížky s bagry a doplňujeme růžové hřbety do barevné škály knih, které se u nás doma vyskytují. 
Není to tak, že bych Dó nějak princezny vnucovala, ba naopak. Intenzivně jsme se s Vilíkem snažili v Dó probudit lásku k auťákům, popelářským autům nebo hasičům... ale marně.  
Síla neteří a kamarádek byla větší a tak jsme chtě nechtě museli pořídit záplavu sukýnek a teď i pohádkových knížek o holčičích hrdinkách.

Začalo to Červenou karkulkou, protože se jí líbila písnička od Uhlíře a Svěráka (tahle - KLIK). Děti do té doby tuhle pohádku neznali, nějak mi to přišlo jako velká drasťárna, ale vzali vlka na milost a jsou s pohádkou v pohodě. 

Šípková růženka byla druhá pohádka, se kterou jsem děti chtěla seznámit.. .prostě klasika, kterou časem poznají i všechny původně nepohádkové děti.  
Ariel miluje naše neteř a Dó má i Ariel postavičku v Duplu, tak byla další kniha jasná. 
Mulan .. chtěla jsem něco jiného, exotičtějšího. Protipól načesané blonďaté princezně z urozené rodiny. 

Když jsem knihy objednávala, myslela jsem si, že to bude ta klasika, na kterou jsou všichni zvyklí - Růženka se píchne do prstu a usne. No a ono ne :(
První nastoupilo zklamání, že vlastně nemám to co jsem chtěla, klasický ,,základní" příběh, který všichni známe. Pak jsem si zase řekla že dobře, budiž, klasiku pustíme třeba v telce a tohle bude takový bonus, aby to nebylo pořád o tom samém. Takže vlastně tohle jsou knížky pro pokročilé, znalé těchto pohádek, rozvinutí základní linie příběhu. 

Kniha je pokračováním tam, kde klasická verze skončí. Každá kniha má dvě kapitoly - příběhy hrdinek kde nechybí poučení, odvaha, charaktery jednotlivých hrdinek. 

Všechny tři knihy jsme přelouskali i bez toho, aniž by děti znaly základní verzi. Pohádky se jim líbily, speciálně Ariel chtějí číst několikrát dokola a to je co říct, většinou příběhové knihy nečteme dokola, to spíš knížky encyklopedické. 

Občas slyším řeči jak je to výtvarně hrozné, ty Disneyovky, že to za nás nebylo a ono naopak. Já na těch knihách vyrostla a dokonce fotku ze školky mám s jednou Disney knihou, která je teď poklad a těžko se na bazarech shání.
A jako dítě jsem ji milovala! :)


ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA
 - Dokonalý pár
- Nástrahy lesa

ARIEL
- Výprava za purpurovou perlou
- Nečekaný talent

LEGENDA O MULAN
- Čas na odvahu
- Khan zachráncem
V sérii zatím vyšlo osm titulů, knížky jsou poměrně levné, takže jak se děti nasytí, pořídíme do série další. Každá kniha má 48 stran a jsem překvapena, že stránky nejsou číslované .. to jsem ještě krom leporel nikde neviděla, docela překvapivé. 

Já jdu objednat ještě jednu Ariel pro neteř... ať si pak holky můžou vyprávět :)


Žádné komentáře:

Okomentovat

Moje tipy z lékárny!

Nikdy bych nevěřila že zrovna já kývnu na spolupráci s lékárnou. Nojo, pak mi to ale přišlo jako skvělý nápad .. co jiného by mě dokopalo...