10. 6. 2018

Velmi osobní kniha o zdraví - Margit Slimáková


Můj velmi osobní názor - kniha je báječná - ale to jsem věděla už před otevřením :) :)
Margit sleduji na facebooku už dlouho a tak mi neušlo, že chystá knihu o zdravém životním stylu v tom pravém slova smyslu.  
Osvětu už šíří dlouho nejen skrz sociální sítě nebo program podporující zdravější stravování ve školních jídelnách ale také díky spoustě článků a rozhovorů v časopisech. 


Kniha není kuchařkou, je zde možná do deseti receptů, tak aby nedošlo k mystifikaci že je to zdravá kuchařka, jak si někteří mysleli.

Osm kapitol doslova nacpaných tím nejdůležitějším, co se do knihy o prevenci zdraví dá napsat.

1.  JÍDLO
Co a proč jíst a čemu se vyhnout - výživové doporučení a omyly.
Cukr kolem nás.
Dětská strava.
Alternativní výživové směry a diety.
BIO, GMO a konvenční produkce.
Kravské mléko, vápník, kosti a konopí.
Superpotraviny, margaríny, palmový tuk, extrudáty a mana.
Jak převést znalosti na talíř.
2.NÁPOJE
3. POHYB
4. PROSTŘEDÍ
5.PRÁCE
6. PREVENCE
7. TERAPIE
 Převezměte zodpovědnost za své zdraví.
Příčiny nemocí a podmínky úspěšné terapie.
Moderní medicína.
Porody.
Očkování.
Potraviny a výživové doplňky.
Homeopatie a Bachovy květy.
Poruchy příjmu potravy.
Poruchy chování u dětí.
8. KRÁSA

-------
Striktní zákazy zde nenajdete, všechno jsou doporučení podložené desítkami odborných studií, ale hlavně osobní zkušeností a selským rozumem, jak sama Margit píše.

Kniha se jmenuje ,,velmi osobní" a tom i odpovídá první kapitola. Je o životě Margit, jak se k tématu zdravého stravování a prevence dostala, ve kterých částech země žila, její porovnání k přístupu péče o zdraví a porody a spoustu jiného. 

 Margit vyvrací např. dlouholeté výživové omyly které jsou mezi lidmi stále zažité ať se jedná o cukrovku a téma fruktózy nebo vitamíny suplementovat a u jakých je to naopak naprosto zbytečné.

Dotknete se v podstatě všech témat od cvičení (např. HIIT), jaká sladidla jsou v pořádku a jaká určitě doporučuje vynechat, co si myslí o chlorelle a pro koho je nebezpečná.

Nejen maminky bude určitě zajímat kapitola o dětské stravě, jaké svačinky pro školáky a jak vlastně děti vůbec dostat na vlnu zdravějšího stravování (a jak na tu vlnu dostat i zbytek rodiny :) :) )

Velká část knihy je také věnována různým výživovým směrům s jejich pro a proti.
Vegetariánství, veganství, raw, makrobiotika, paleo, nízkosacharidová dieta, stravování podle krevních skupin, odkyselovací a zásaditá strava, dělená strava aj. 


NENÍ VÝŽIVOVÝ SMĚR, KTERÝ BY BYL NEJLEPŠÍ PRO VŠECHNY.


To co zaujme na knize první je jednoznačně originální vazba. Opravdu pevné desky z kartonu s oblými rohy v kombinaci s perfektními ilustracemi jsou opravdu skvělé a originální.

Hledala jsem co bych knize vytkla .. a nevím. První jsem si říkala že bude kniha moc všeobecná a nedozvím se nic nového. Pak jsem ji zběžně prolistovala a říkala jsem si že je moc odborná a bude pro běžné lidi kteří neberou zdravou stravu moc vážně příliš těžká a nudná. No a pak mi došlo že ani jedno. Kniha je perfektně univerzální. Pro ty, kteří chtějí začít se zdravějším životním stylem, pro ty kteří by rádi vylepšili některé části přístupu o své zdraví, pro ty kteří potřebují nakopnout k tomu, aby ve svém životě začali dělat něco jinak a lépe.

Výhodou je, že lze knihu číst od kterékoli kapitoly. Také jsem první četla ty, kterých jsem se nemohla dočkat a pak dočítala ostatní kapitoly.

Vlastně jen u jedné věci jsem se v knize zarazila - Margit psala že má smysl testování cukrovky v těhotenství. Toho zastáncem nejsem, ani v cizině plošné testování cukrovky v těhotenství není, sama jsem ho při druhém těhotenství nepostoupila pro přílišnou zátěž pro miminko. 


- po kliknutí na obrázek dojde ke zvětšení a bude se vám líp číst text na fotce - 


Rezonuji s naprosto drtivou většinou uvedených informací, Margit beru jako studnici vědomostí a ve spoustě věcí mi během let otevřela oči, takže tuhle knihu by měl mít doma opravdu každý (nebo si ji minimálně půjčte! :)

http://www.albatrosmedia.cz/tituly/36466105/velmi-osobni-kniha-o-zdravi/

1 komentář:

Moje tipy z lékárny!

Nikdy bych nevěřila že zrovna já kývnu na spolupráci s lékárnou. Nojo, pak mi to ale přišlo jako skvělý nápad .. co jiného by mě dokopalo...