19. 8. 2019

Série Dagmar Šottnerové stojí za to! :)


Báječná série knih od Dagmar Šottnerové!
------------------------------------------------------------------

Když jsem potřebovala v jedné z knih něco dohledat, doma nebyly. Půjčila jsem je kamarádce vzdálené přes půl republiky a díky tomu jsem si uvědomila, jak je pro mě série důležitá. Téměř neustále do nich nakukuji, nechávám se inspirovat, kopíruji listy, předčítám.
Tyto knihy jsou totiž naprosto nepostradatelné pro každého rodiče i pedagoga a tak jsem si oddechla, že jsem si je všechny najednou mohla půjčit z knihovny a mohu tedy zrovna napsat, jak báječné jsou.
---

Hned na začátku roku mohu dětem z dílu Zima přečíst o čem je vlastně Silvestr a proč se slaví Nový rok. Následují Tři králové (a mami proč chodí zrovna oni a proč se tak jmenují??), Hromnice, Valentýn, karnevaly. 
Následuje kniha Jaro kde je krom spousty ostatního také První máj, den matek, letnice i Svatojánská noc. 
Pokračujeme knihou Velikonoce a jak již název napovídá, je celá o těchto svátcích.  Velikonoční symboly, tradice, typické pokrmy, říkanky, pranostiky, výtvarné nápady i písničky. Každý rok se děti ptají proč je vlastně škaredá středa, zelený čtvrtek nebo Velký pátek a tak to je i s ostatními zvyky a já jsem ráda, že nemusím hned zapínat Google ale hezky si to s dětmi najdeme.
Poté pokračujeme knihou Léto a podzim - Svatá Marie Magdaléna, Svatá Anna, Panna Maria a Svatý Václav! Z koloběhu roku jsou to také dožínky, vinobraní a poutě.
Závěr roku je završen dvěma knihami - Adventní čas a Vánoce. Adventní čas zahrnuje dušičky a Svatého Martina, Kateřinu, Ondřeje i Barboru. Následuje ten pro děti snad nejdůležitější - Svatý Mikuláš a tipy na adventní tvoření věnců i kalendářů.
Díl Vánoce se už soustředí přímo na na vánoční symboly, pokrmy, pranostiky, zvyky, koledy, legendu o narození Ježíše a celkovou charakteristiku období před svátky i po nich.
---
-
Báječná je komplexnost knih - od popsání podstaty období, vysvětlení základních svátků  po říkadla, básničky, hádanky a písničky k danému období až po výtvarné nápady i recepty tradičních jídel.
----
PS: na podzim by měl vyjít údajně další díl a to o strašidlech!   

Knížky koupíte běžně v knihkupectví ale pokud chcete jít na jistotu, můžete rovnou u nakladetelství Rubico: KLIK

No a teď záplava fotek! :)   
(rozkliknout fotku pro lepší prohlížení!)Žádné komentáře:

Okomentovat

Moje tipy z lékárny!

Nikdy bych nevěřila že zrovna já kývnu na spolupráci s lékárnou. Nojo, pak mi to ale přišlo jako skvělý nápad .. co jiného by mě dokopalo...